Budynek sądu został wybudowany w stylu późnoklasycystycznym. Gmach jest murowany, otynkowany, wolnostojący i usytuowany kalenicowo.. Architektura pod względem koncepcji i detalu jest bardzo uboga. Można zauważyć umiar w podziałach architektonicznych, przy jednoczesnych dążeniach do monumentalizowania. Budowniczy gmachu miał tendencje klasycystyczne, o czym świadczy forma detalu. Budynek jest jednym z najlepszych przykładów niemieckiego klasycyzmu na Górnym Śląsku.
Wspomniany monumentalizm jest widoczny dzięki wysokiemu podpiwniczeniu budynku, które jest boniowane i zostało potraktowane jako wysoki cokół. Gmach posiada dwa piętra i został wzniesiony na rzucie prostokąta. Elewacja frontowa jest piętnastoosiowa. W środkowym siedmioosiowym, płytkim ryzalicie widoczne są pilastry, a całość zwieńczona została tympanonem (niski trójkątny przyczółek). Środkowy ryzalit podkreśla wertykalność względem skrzydeł budynku, które posiadają ubogi detal architektoniczny. Do potrójnego wejścia pośrodku ryzalitu prowadzi podwyższony dwubiegowy podjazd. Okna górnych kondygnacji posiadają uszate obramienia z gzymsikami. Środkowy ryzalit i naroża posiadają pilastry w typie toskańskim, które dźwigają uproszczone belkowanie posiadające gzyms kostkowy. Gmach wieńczy czterospadowy dach pokryty blachą.
Wnętrza budynku ulegały licznym przebudowom w XX wieku, aby dostosować je do nowych funkcji jakie miał pełnić. Układ wnętrz jest dwutraktowy z korytarzem między traktami oraz holem. Obszerny hol posiada sklepienie kolebkowe, które jest wsparte na sześciu filarach i boniowanych pilastrach. W przedłużeniu holu znajduje się dwubiegowa klatka schodowa. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się sufity. Na piętrze znajduje się zdobiona boazeriami sala rozpraw.